Harminc esztendős a népzenetanár-képzés

21 február, 2022

Építenek a hagyományra a Nyíregyházi Egyetemen. Harminc esztendős a népzenetanár-képzés Nyíregyházán – ezt ünnepelték a Nyíregyházi Egyetem Zenei Intézetében két napon át. A Bessenyei György Tanárképző Főiskola ének-zene, népzenész szak indítására tett javaslatot a Művelődési és Közoktatási Minisztériumnak 1990-ben. A szak indítását a Művelődési Közlöny 1991. évi 8. száma tette közzé. Az első évfolyam 1991 szeptemberében 9 fővel, nappali tagozaton kezdte meg a tanulmányait. Rá egy évre az ének-zene, népzene szak levelező munkarendben 36 fővel indult el. Sokan jelen voltak 2022. február 18-án, pénteken az egyetem Bessenyei Aulájában rendezett ünnepségen mindazok közül, akik a bölcsőt ringatták, illetve a három évtizedes históriában tevékeny részt vállaltak. 

 

A Nyíregyházi Egyetem Bessenyei aulájában régi ismerősök üdvözölték egymást, osztálytalálkozó jellege is volt a rendezvénynek. A kétnapos program nyitányaként Ferencziné dr. habil. Ács Ildikó intézetigazgató, főiskolai tanár üdvözölte a megjelenteket. Megjegyezte: – Talán nem túlzás azt mondani, hogy oktatástörténeti szempontból is országos jelentőségű kezdeményezése volt ez az akkori tanárképző főiskolának: több éves előkészítő munka után, felsőoktatási szintre emelkedett a népzenei, népzenetanári képzés. Idézte Fehérné Székely Ildikó nyugalmazott tanszékvezető, főiskolai tanár szavait. „Annak idején a rendszerváltás tette lehetővé a kezdeményezést, hogy csináljunk valami mást, mint addig. Joób Árpád volt az ötletgazda, de mire az engedély megérkezett és a részletekre került a sor, ő már Finnországba ment egy évre. Rám várt a munka, hogy kitaláljam a tanítandó tárgyakat és megtöltsem azokat tartalommal... Eleinte a gyakorló népzenészek kezdték levelező hallgatóként a tanulást. Általuk ismertem meg a különböző tájegységek dalainak hangszeres muzsikáját. Rájöttem, hogy ezt a gazdag anyagot őrizni kell, át kell adni a fiataloknak. Hazafiságunk, nyelvünk őrzése legjobban a magyar népdal, népzene és néptánc következes használata révén lehetséges”.

Seszták Oszkár, a megyei közgyűlés elnöke elmondta: – Az elmúlt 30 év bizonyította a képzés létjogosultságát, számos itt végzett népzenész futott be komoly karriert.
Dr. Mészáros József, a Nyíregyházi Egyetemért Alapítvány kuratóriumának elnöke kiemelte: – Bartók és Kodály országában fontos, hogy milyen műveltséget adunk át a fiataloknak, ebben jelentős szerepe van a Nyíregyházi Egyetemnek, ahol tanárok és népzenészeket is képzünk. Az eseményen jelen volt még dr. János István, mb. általános rektorhelyettes is.

 

Forrás: www.nye.hu / www.szon.hu