Kiállítás Rómában

9 május, 2023

A Nyíregyházi Egyetem hallgatóinak és oktatójának alkotásaiból nyíltak kiállítások Rómában. „Omnes viae Romam ducunt”, azaz minden út az örök városba vezet. Nemrégiben tért vissza a Nyíregyházi Egyetem delegációja Olaszországból, a római Szent István Házban mutatkozhattak be a hallgatók az alkotásaikkal - tájékoztatott dr. Zielinski Tibor DLA szobrászművész, főiskolai adjuktus, a Nyíregyházi Egyetem Vizuális Kultúra Intézetének oktatója. A szon.hu beszámolóját idézzük.

 

– Terdik Sebestyénnel, a Szent István Ház igazgatójával még főiskolás koromban ismerkedtem meg. Barátságunk igazán intenzív szakasza akkor volt, amikor 2000-ben állami ösztöndíjjal a Római Magyar Akadémián jártam. Akkoriban szinte minden nap találkoztunk, beszélgettünk. A 2000-ben, Rómában készült művemnek ő segített címet adni. A Trivio elnevezésű alkotásomat és Ad profundum című művemet ő keresztelte el. Azóta is folyamatosan tartjuk a kapcsolatot – kezdte felfedni a látogatás apropóját dr. Zielinski Tibor DLA szobrászművész, főiskolai adjuktus, a római kiállítás kurátora, aki 2004-ben a doktori iskola hallgatójaként Erasmusösztöndíjjal Milánóban, az Accademia di Belle Arti di Brerán volt, aztán öt évvel később ugyanoda már oktatói Erasmus-ösztöndíjjal tért vissza. 

 

– Régi barátként fogadtak, és sikerült elérnem, hogy bilaterális szerződés lett az egyetemeink között. Még a covid előtt megpályáztam a római utamat. Akkor Terdik Sebestyén a Magyar Akadémián dolgozott. A járvány meghiúsította az utat, de ami késett, nem múlt, így nyílt meg nemrég az a bizonyos két kiállítás: az egyik a Nyíregyházi Egyetem Vizuális Kultúra Intézet hallgatóinak (Szabó Brigitta Jázmin, Papp Adrienn, Nagy Anna Mária, Bacsa László Dávid, Vékony Tamás Gergő, Derenák Gabriella, Koska Dóra, Kósa Alexandra, Feifer Mercédesz, Tóth Krisztina, Karácsony Zsanett, Lenyhárt Tamara, Sűrű Emma, plakát és meghívó: Enyedi Hanna) a munkájából született, a másik tárlat pedig a saját önálló kiállításom, melynek a Téridő szabásminták címet adtam. Négy éve 2019-ben tíz olajfestményt és négy grafikát állítottunk ki a ljubljanai Srednja Trgovska Šola művészeti szakközépiskolában. Ebből az anyagból ötöt lecseréltem új munkákra, melyeket pályázat útján egy négy tagból álló szakmai zsűri választott ki.

 

A 2,87 milliós olasz fővárosban két mértékadó magyar kulturális intézmény él egymással szimbiózisban: a Szent István Ház és a Római Magyar Akadémia. Míg az akadémia a központi helyből adódóan inkább az olasz törzsközönségnek és a világ összes tájáról Rómába látogató turistáknak kínál kulturális programokat, addig a Szent István Ház elsősorban a magyar keresztény zarándokoknak, a Rómában élő magyaroknak, illetve a magyar kultúra iránt érdeklődő olaszoknak nyújt otthont a színvonalas 0rendezvényeivel.

 

– A kurátori munka a legelső lépésektől az utolsókig szinte minden részfeladatra kiterjedően az én feladatom és egyben a felelősségem. Az elméleti részhez tartozik a kiállítás koncepciójának a kitalálása, a pályázatok kiírása, a művek zsűriztetése, a megnyitó ünnepség megszervezése, az ott elhangzó beszédek koordinálása, a kiállítás dokumentálása. A gyakorlati teendőkhöz tartozik a művek be- és kicsomagolása, szállítása, a képek elhelyezése, rögzítése, a szobrok helyének meghatározása, majd gondoskodás a művek visszajuttatásáról.

– Megérte az igyekezet: minden látogatótól csak pozitív visszajelzést kaptam. A kiállítás-megnyitón találkoztam többek között régi barátommal, Alfonso Cilentóval, Molnár Antallal, a Római Magyar Akadémia korábbi igazgatójával, Szabó Krisztinával, a Római Magyar Akadémia kulturális referensével, aki családjával együtt érkezett, Német Andrással, a vatikáni könyvtár könyvtárosával és Kovács Zoltán atyával.

A Nyíregyházi Egyetem hallgatóinak kiállítása és dr. Zielinski Tibor tárlata szeptember 15-ig  látható a Római Szent István Házban.

 

Forrás: www.nye.hu / szon.hu / Kelet-Magyarország