HSUP mentorok és hallgatók részvétele a Mesterséges intelligencia konferencián

17 május, 2024

 

 

2024. május 15-én a Magyar Nemzeti Bank támogatásával nemzetközi konferenciát rendeztek a Nyíregyházi Egyetemen, a Gazdálkodástudományi Intézet szervezésében, melynek témája „Mesterséges Intelligencia – Innováció – Vállalkozás” volt. A megnyitóra az intézmény dísztermében került sor, majd szakmai konferencia és délutáni workshopokon vehettek részt a téma iránt érdeklődők. 

Dr. Hárskuti János, a Nyíregyházi Egyetem elnöke a konferencia megnyitóján elmondta, az egyetem stratégiájának két fontos eleme van: a hagyományok ápolása és a megújulás. – A mesterséges intelligencia számos lehetőséget tartogat az oktatás és benne a felsőoktatás számára. A felsőoktatás egyik legfontosabb feladata, hogy olyan kompetenciákkal ruházzak fel a hallgatókat, amelyek nem feltétlenül a lexikális tudásra építenek. Sokkal fontosabb ezeknél a kreativitás és a logikus gondolkodás, s a mesterséges intelligencia is alapvetően ezekre épít. A képzéseinken arra kell koncentrálnunk, hogy a kreativitást erősítsük a hallgatókban.


Dr. Hárskuti János, a Nyíregyházi Egyetem elnöke a konferencia megnyitóján

– Bár a mesterséges intelligencia mindössze néhány éve robbant be az életünkbe, az alapgondolat egyáltalán nem új keletű: Alan Turing brit matematikus, az Enigma-kód feltörője 1950-ben azt fogalmazta meg, hogy vajon létezhet-e olyan lehetőség, ahol egy embert bezárnak egy szobába, a fal túloldalán lévő beszélgetőpartnerről pedig az illető 70 százaléknál nagyobb valószínűséggel nem tudja megmondani, ember vagy gép – ezt már dr. Szabó György rektor mondta. 

A program a plenáris üléssel folytatódott, ahol meghívott szakértők tartottak előadásokat mesterséges intelligencia, vállalkozás, innováció témákban.

Elsőként Szoboszlai Mihály, az MNB vezető közgazdasági szakértője beszélt az innováció vezérelt vállalkozásokról és azok jövőjéről, majd Dr. Szabó György vázolta fel, hogyan változtathatja meg az MI a jövő munkahelyeit. Csákné dr. Filep Judit, a Budapest LAB tudományos vezetője, a Nyíregyházi Egyetem Gazdálkodástudományi Intézetének docense a mesterséges intelligencia vállalkozásokban betöltött szerepéről tartott előadást. Erdei Csaba, az ACPM IT Zrt. vezetője a szoftverbeszállítói láncok biztonságát helyezte előadásának fókuszába. Dr. Szilágyi Ferenc, a Partiumi Keresztény Egyetem Gazdasági és Társadalomtudományi Karának dékánja a kapufunkció határvidékek munkaerőpiaci indikátoraira gyakorolt hatásait ismertette. Dr. Hanuszics Veronika, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Számvitel és Auditálás Tanszékének docense a kriptoeszközök témáját a számvitel szemszögéből elemezte.

A szünetet követően 14.00-tól két szekcióban folytatódott a tanácskozás. A Gazdálkodástudományi Intézet „Vállalkozások – Innováció – Tapasztalatok a képzésben” címmel tartott szekcióülést, míg a Matematika és Informatika Intézet „Mesterséges Intelligencia az oktatásban” címmel. A Gazdálkodástudományi Intézet oktatói főként a vállalkozások szemszögéből közelítették meg az innováció, a digitalizáció, a mesterséges intelligencia témakörét. Míg a Matematika és Informatika Intézet oktatói előadásaikban az MI oktatásban betöltött szerepére helyezték a hangsúlyt.

A konferencia témái iránt igen nagy érdeklődés mutatkozott mind az oktatók és a hallgatók részéről is, ahol természetesen a HSUP mentorok és hallgatók is szinte teljes létszámban képviselték magukat.

mimnb Szoboszlai Mihály, az MNB vezető közgazdasági szakértője mirektor Dr. Szabó György, az egyetem rektora

A plenáris előadás nézőközönsége

 

A MI szekcióülésének előadó, résztvevői

Tanyiné Dr. Kocsis Anikó
a Matematika és Informatika Intézet vezetője


A mesterséges intelligencia az oktatásban szekció ülés résztvevői