Második lett a Nyíregyházi Egyetem Zenei Intézetében működő Boróka énekegyüttes a II. Bordalnok Énekversenyen. A megmérettetést XXVIII. Európai Bordalfesztivál keretében szervezték Pécsett szeptember 20-22. között. A nagymúltú együttes munkásságáról Juhász Erika alapító, művészeti vezető, az intézmény mesteroktatója számolt be.
A Ki Mit Tud?-dal kezdődött
Az 1993-as Ki mit tud? felhívására alakult meg a Nyíregyházi Főiskola Galagonya Népdalköre. A népzene szakos hallgatókból álló csapat egészen a döntőig jutott, a kezdeti siker után pedig 1997–ig léptek fel közösen. A nagyhírű együttes végül azért szűnt meg, mert a tagok befejezték tanulmányaikat az intézményben.
„Egy évvel később a Magyar Rádió első népzenei versenyére már új csapatot verbuváltam. Ez volt a Boróka, akikkel kategóriánkban első helyezést értünk el”–mesélt a kezdetekről Juhász Erika alapító, az együttes művészeti vezetője. „Tanulva a korábbiakból ez már egy nyitottabb csoport volt. Az itt tanuló népzene szakosok beléphettek és akár a képzés végéig tagok maradhattak. Ma már az a gyakorlat is működik, hogy visszahívunk valakit, többnyire hangszereseket és vendégként szerepelnek velünk. Egy biztos, aki egyszer ’Borókás’ volt, az mindig is annak vallhatja magát.”
II. Bordalnok Énekverseny
Pécsett 32. alkalommal szerveztek nemzetközi bordalfesztivált, ebből négy esemény világverseny volt. A megmérettetést kezdetben kórusoknak írták ki, az ötletgazda Prof. Dr. Lakner Tamás kezdeményezésére, aki a Pécsi Tudományegyetem Zeneművészeti Intézetének többek között karvezető tanára is. A Bordalnok Énekversenyt a fesztivál keretei között második alkalommal rendezték meg, itt három kategóriában indulhattak a jelentkezők. Népdal-népies műdal, operett-opera-musical és világzene-énekelt vers. A Boróka végül ez utóbbiban nevezhetett, mivel a többi kategóriában szólisták mérték össze tudásukat. A nyíregyházi csapat összeállítása a kiírásnak megfelelően mulató dalokból állt, szórakoztató jellegű, humoros tartalmú szövegekkel. „Ezek témájukban kifejezetten a borhoz kötődő, a bor keletkezését megéneklő ivónóták, többségében az Alföldről, azon belül a szatmári térségből származnak, de a délvidéki Bácskából is bekerültek dalok.
A verseny nem csak az elért eredmény, hanem a kapcsolatépítés szempontjából is hasznos volt. Bemutatkoztunk egy szakmai zsűri előtt, találkoztunk a pécsi oktatókkal, egyetemistákkal. A pénteki megmérettetés után a kórusokkal együtt kimentünk Villányba és több pincészetben is műsort adtunk. Ott már senki sem feszengett, oldott hangulatban folytatódott a program, a napot pedig közös vacsorával zártuk. Szombaton városnézés következett, majd a pécsi Kodály Centrumban egy bormustrára voltunk hivatalosak. Este a kórusok részvételével, gálakoncerttel ért véget a fesztivál.
Eddigi sikerek
A mesteroktató szobájának falán a Boróka több évtizedes működését elismerő oklevelek, díjak láthatók. „Mindig valamilyen alkalomra készülünk, különböző megmérettetésekre, eseményekre. Korábban külfödön is jártunk, többször hívtak vissza minket a szentendrei skanzenba és szívesen veszünk részt egyházi ünnepeken is. A nyíregyházi Magyarok Nagyasszonya Társszékesegyház adventi koncertsorozatában például rendszeresen szerepel a csoport.” –foglalta össze Juhász Erika, művészeti vezető.
Egyedülálló képzés
Több, mint harminc évvel ezelőtt Nyíregyházán indult az országban egyedüliként felsőfokú népzenei képzés. „A kilencvenes években rendkívül népszerű volt a tanszék, a bolognai rendszer későbbi bevezetése viszont nagy törést jelentett az intézet számára, a mesterképzésre nem kaptunk jogosítványt” – emlékszik vissza a mesteroktató. „Néhány éve visszaállították az osztatlan képzést, így 10 féléves időtartamban folytatódott az országban kuriózumnak számító szakok kínálata. A mostani évfolyam kifejezetten jó és bízom benne, hogy azért ennek a képzésnek mindig helye lesz az oktatásban, a kultúrában.”
A jelen
„A Boróka együttessel hetente egyszer tudunk próbálni, eléggé elfoglalt ugyanis a társaság. A műhelymunka mindig jó hangulatban telik és javarészt repertoárépítésből áll. Sok dalt tanulunk, a nagyobb anyagból aztán célirányosan állítjuk össze a kisebb dalcsokrokat. A Borókával én magam is együtt énekelek, mert nem is bírnám ki, hogy ne így legyen, ők pedig szívesen befogadnak. A verseny utáni időszak a tervek szerint ismét az adventi készülődésről szól majd az együttes életében.”-összegezte Juhász Erika, alapító, művészeti vezető.
A fotón: Első sor: (piros mellényben), Filep Katalin (ének), Antal Eszter (ének), Kovács Réka (ének, citera). Második sor: Kakas Kornélia (ének), Juhász Erika (ének, művészeti vezető, a Boróka énekegyüttes alapítója), Czuczor Ramóna (ének, citera) és Révész Eszter Sára (ének).