2024. december 13-án az Eszergom-Belvárosi temetőben helyezték örök nyugalomra a Magyar Nyelvészeti Tanszék mindenki által nagyara becsült oktatójának, a Kazinczy- és Kosztolányi-díjas kiváló nyelvésznek, tisztelve szeretett kollégánknak a hamvait.
Gáspári László Budapesten született 1942. március 31-én. Gyermek- és ifjúkorát részben Székesfehérvárott töltötte, itt érettségizett a Szent István fiúgimnáziumban. Érettségi után két évig a Kőolajipari Gépgyárban dolgozott, majd az 1962-ben alakult Nyíregyházi Pedagógia Főiskola híres első évfolyamán magyar-orosz szakon szerzett tanári oklevelet. 1968—1969-ben az ELTE Bölcsészettudományi Karán magyar nyelv és irodalom szakon folytatta tanulmányait. Az egyetemi diploma megszerzése után, 1969-ben lett a Nyíregyházi Egyetem jogelőd intézményének oktatója, s több mint négy évtizedes felsőoktatási pályáján három évtizedet a Magyar Nyelvészeti Tanszék kollégák és hallgatók körében is tiszteletben álló oktatójaként töltött.
„Szerencsés vagyok, mert a munkám az, amivel szabad időmben is kedvvel foglalkozom, megtaláltam a tudománynak azt a szeletét, amelyben szorosan összefonódik az irodalom és a nyelvtudomány” – vallotta egy interjúban.
Oktatói és kutatói pályája töretlenül ívelt, 1980-ban lett a nyelvtudományok kandidátusa, 1983-ban főiskolai tanárrá nevezték ki, s ez évben kapta meg a Széchenyi Professzori Ösztöndíajat is.
A főiskolán retorikát, stilisztikát és leíró magyar nyelvészetet oktatott. Gondosan felépített, korszerű tudományos alapokon nyugvó, míves előadásaival és szemináriumaival szakimailag és emberileg is felkészítette tanítványait a tanári pályára. Önmagával, kollégáival és tanítványaival szemben is a legmagasabb mércét állította. Emiatt és embersége, korrektsége miatt is érezhette tanítványai nagyrabecsülését.
A Nyíregyházán töltött három évtized után 2000-ben az esztergomi Vitéz János Katolikus Főiskolán, majd 2001-től nyugdíjazásáig a Pázmány Péter Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának Magyar Nyelvészeti Intézetében folytatta oktatói és tudományos pályáját.
1979-től tevékeny tagja volt az ELTE Mai Magyar Nyelvi Tanszéke mellett működő Stíluskutató Csoportnak. A kutatócsoport tagjaként félszáznyi dolgozatban tárgyalta a retorika és a stilisztika alakzatainak világát. Számos tanulmánya mellett A megosztott ember világa Dosztojevszkij műveiben (1974), Irodalmi nyelvünk és előzményi (1976), A századvégi novella lírizálódásáról (1983), Retorika (1987), Stilisztika (1988), A funkcionális alakzatelmélet vázlata (2003) máig a tudomány és az oktatás megkerülhetetlen sarokköveit adják.
Tudományos munkásságát 2006-ban Kazinczy-díjjal, 2013-ban Kosztolányi-díjjal ismerték el.
A főiskolán ismerkedett meg későbbi feleségével, Csákányóczky Katalinnal, akivel hatvan évig éltek boldog házasságban. Házasságukból két gyerek született, akik 12 unokával ajándékozták meg a boldog nagyszülőket.
Népes, nagyon szeretett családja fájdalmában osztozva emlékét őrizzük!