Nemzeti faültetés napja a Nyíregyházi Egyetemen

12 március, 2025

A Nyíregyházi Egyetem a Zöld Akciócsoporttal közösen csatlakozott a nemzeti faültetés napjához. Március elsején négy fát ültettek önkéntesek és szervezetek segítségével a campus négy különböző pontján. A nemzeti faültetés napját a 10 millió Fa Alapítvány kezdeményezésére idén először szervezték meg határainkon innen és túl. A nagyszabású akciónak köszönthetően március elsején három ország száznál több településén, mintegy 6500 önkéntes bevonásával 94.835 fát ültettek el.

Tavaszias idő, esőáztatta talaj, önkéntesek és segítő szervezetek - minden adott volt a nemzeti faültetés napjának sikeréhez a Nyíregyházi Egyetemen. Az intézmény a Zöld Akciócsoporttal közösen csatlakozott az első alkalommal megrendezett jeles naphoz. A 10 millió Fa Alapítvány kezdeményezésének célja, hogy felhívja a figyelmet a faültetés fontosságára.

A nap a B épülettel szembeni parkból indult. A jelenlévőket elsőként Dr. Szabóné Bugán Ágnes, a Zöld Akciócsoport önkéntese köszöntötte, aki elmondta: a nyíregyházi szervezet öt éve alakult informális lakossági csoport, amely önkéntesekből áll. A csoport tagjai szakmai támogatóként az egyetem mellett Napkoron és Nyírturán is csatlakoztak az alapítvány programjához.

„A faültetés nem divathóbort, hanem kötelesség. A fák kiemelten fontos szerepet játszanak a szénmegkötésben, a klímaváltozás negatív hatásainak csökkentésében, mérséklik a nagy hőhullámokat, segítenek a párologtatásban és rengeteg légszennyező anyagot lekötnek. Hozzájárulnak az élővilág sokféleségéhez, a talajvédelemben, folyószabályozásban, zajvédelemben és az emberek jóllétében is nélkülözhetetlen a szerepük.”

Dobróné dr. Tóth Márta, a szakkollégium tanár elnöke, az egyetem Környezet- és Természettudományi Intézet oktatója elmondta: „Rendkívül fontos az egyetem életében a környezettudatosság, a fenntarthatóság. Vannak olyan képzéseink az intézet gondozásában, ahol ezt oktatjuk, gondoljunk a biológia BSc szakra vagy a természettudomány mesterszakunkra, amelyeket angol nyelven is tanítunk. Ezek mellett, szinte az országban egyedülálló módon, minden egyetemi szakunkon kötelező „A környezet és ember” című tantárgyunk. Ennek keretében a hallgatók az éghajlatváltozásról, a globális felmelegedésről, a biodiverzitás változásról a természet és az ember kapcsolatáról és az ember ökoszisztémára gyakorolt hatásairól is tanulnak.

fault02

Úgy gondolom, hogy a nemzeti faültetés napja kitűnő ötlet volt a 10 millió Fa Alapítványtól, amelyhez örömmel csatlakoztunk. Nem ez az első fatelepítési akciónk, a Lónyay Menyhért Szakkollégiumnak ugyanis van egy hagyományőrző fatelepítései programja a föld napján. Nemcsak a faültetésben, hanem a fák utógondozásában is részt vesznek hallgatóink. 

Ma két vörös tölgyet és két magas kőrist ültettünk. A fák közös jellemzője, hogy nem invazívak, allergén hatásuk nem jellemző, jól alkalmazkodnak a szélsőséges körülményekhez. Ráadásul nemcsak gyönyörűek, hanem kiváló árnyékolást is biztosítanak.”

Makádi Marianna talajbiológus, a Zöld Akciócsoport önkénteseként érkezett a faültetésre és egy közelgő eseményre hívta fel a figyelmet. 

„A Magyar Talajtani Társaság 2025. március 21-én, pénteken országos figyelemfelkeltő kampányt szervez  „TALAJ a talpad alatt” címmel. A rendezvénysorozat célja, hogy felhívja a figyelmet egyik legfontosabb természeti erőforrásunk és nemzeti kincsünk, a termőtalajaink állapotára és fontosságára. Nyíregyházán a Nyírerdővel közösen szervezzük a programot az erdei tornapályánál. Ide a Nyíregyházi Egyetem hallgatói közül már biztosan jönnek, de ovisoktól a nyugdíjasokig, mindenkit szeretettel várunk a rendezvényre. A tornapálya mellett egy nagyobb talajszelvénynél interaktív előadásokat, bemutatókat szervezünk.”

 

A nemzeti faültetés napján három ország száznál több településén 94.835 fát ültettek el. A Nyíregyházi Egyetemen szervezett akciót a Klorofill Kertészet, az Eurosmart Kft., a Cudy Future Kft., a Nyíregyházi Kosár Közösség, továbbá civil szervezetek és névtelen adományozók is támogatták.