A pedagógusok hivatástudatáról, a nagyari Petőfi-kultusz ápolásáról is szólt a Nyíregyházi Egyetem március 15-i ünnepsége.
„Mert a szabadság az élet, és mert március 15. az élet ünnepe!” - Zsoldos Judit, másodéves történelem-magyar nyelv és irodalom tanár szakos hallgató Ady szavaival kezdte ünnepi beszédét. A hallgató egy mátészalkai középiskolában gyakorló oktatóként is dolgozik, a tanításra pedig az egyik legszebb életfeladatként tekint: „A mai fiatalok már el sem tudják képzelni, milyen lehetett ott és akkor élni. A mi dolgunk, hogy megismertessük őket a fontos eseményekkel, célokkal, hősökkel. De ne csak a száraz tényeket tanítsuk, hanem élményeket adjunk nekik, hiszen tudjuk, csak az az ismeret marad meg bennük, amit az érzelmi háló lepecsétel. Nem szentségtörés, ha Petőfit korának rocksztárjaként említjük, hogy párhuzamba állíthassák saját ikonjaikkal…” A hivatástudat jelentőségévek kapcsolatban a hallgató kifejtette: „Március 15. az élet a szabadág és fiataljaink ünnepe, akik nem hibátlanok, ahogy mi sem. Hinnünk, bíznunk kell abban, hogy jó úton járnak, és megvívják a maguk küzdelmeit, a maguk március 15-éjét. Ehhez kell, hogy mellettük álljanak a nagybetűs pedagógusok, akik érdemesnek, értékesnek, tehetségesnek tartják őket és alkalmasnak arra, hogy valami fontosat tegyenek, családjuk, környezetük, hazájuk számára. Így lesznek ők is egy fontos szem múlt, jelen és jövő láncolatában. Így lesznek ők korunk márciusi ifjai”-zárta gondolatait Zsoldos Judit.
Az ünnepségen Dr. Kiss Kálmán főiskolai tanár Egy nagyari kisfiú "találkozása" Petőfivel címmel szülőfalujának összetartó közösségéről beszélt. „Petőfi 1846-ban és 1847-ben több alkalommal is megfordult a szatmári Tiszaháton fekvő pár száz lelket számláló községben és a falu határában szerzett élmények alapján írta meg az ’A Tisza’ című versét.”
Dr. Kiss Kálmán az elmúlt 25 évben a helyi önkormányzattal, más falvakkal és a 2012-ben megalakult Luby Társasággal közösen sokat tett a nagyari Petőfi-kultusz éltetéséért. Vetélkedők, zenés darab, ismeretterjesztő film, emlékkert és szobor is őrzi Petőfi emlékezetének fennmaradását.
Már hagyomány, hogy a március 15-i ünnepségen a Nyíregyházi Egyetem Eötvös József Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium diákjai ünnepi műsort adnak elő. A „Szabadság, szerelem – 1848 öröksége” című előadást 7.a osztály, valamint az 5., 10., 11. évfolyam néhány diákja vitte színre. Felkészítő tanáraik Nagy-Bus Annamária és Ficzéné Kovács Zsuzsanna voltak.
Az ünnepi műsort követően a Nyíregyházi Egyetem vezetése azokat a munkavállalókat köszöntötte, akik hosszú évek, évtizedek óta tevékenykednek az intézményben. A törzsgárda okleveleket dr. Szabó György rektor adta át a munkatársaknak, majd a munkaköri kinevezéseket elért kollegáknak is oklevelet nyújtott át.
Az eseményről további fotókat az intézmény honlapjának képtárában találnak az érdeklődők:
https://www.flickr.com/photos/nyiregyhaziegyetem/albums/721777203244661…