Szakmai előadásokat és kirándulást szervezett a Nyíregyházi Egyetem Környezet-és Természettudományi Intézete a víz világnapjára.
Fordulatos nyomozómunkához hasonlít az üledékek kémiai összetételének vizsgálata – mondta Dr. habil Braun Mihály az Atommag Kutató Intézet tudományos főmunkatársa a Nyíregyházi Egyetem víz világnapi programján. A szakember „Utazás az időben: miről is beszélnek a nyírségi lápok?” című előadásában azt mutatta be, hogyan lehet a múltban zajlott környezeti változásokat, a tavak, lápok fejlődéstörténetét rekonstruálni. Pályája a kállósemjéni Nagy-Mohos láp vizsgálatával indult. Ehhez saját kézzel készített „földkóstolót” (mintavételi eszköz) használt és mai szemmel regénybe illő körülmények között folytak a kutatás munkálatai - ecsetelte a kalandos körülményeket. A természetvédelmi terület állapota az évszázadok alatt folyamatosan romlott, az elmúlt negyven évben azonban rohamosan csökkent a vízszint a Mohoson, ami - a már rendelkezésre álló- műholdfelvételeken is jól látszik - fejtette ki a vendégelőadó.
A program a Nyíregyházi Egyetem két oktatója, a vízi ökológia területén a hazai és nemzetközi tudományos színtéren is kiemelkedő kutatók tartottak előadást. Prof. dr. Szabó Sándor és Dr. Koleszár Gergő az intézményben zajló kutatásaik során többek között arra keresik a választ, hogyan távolíthatók el, hogyan nyerhetők ki a vizet szennyező ritkaföldfémek vízinövények segítségével.
A Környezet-és Természettudományi Intézet minden évben szervez programsorozatot a víz világnapja alkalmából –mondta Dr. János István, intézetigazgató. „Minden alkalommal vízzel, vizes élőhelyekkel kapcsolatos előadásokkal készülünk, ezeket idén március 24-ére szerveztük. Március 25-én külső helyszínre vártuk az érdeklődőket Prof. dr. Szép Tibor vezetett túrájára, a Szelkó-tóhoz. Ez a terület azért különleges itt a térségben, mert rengeteg vízi madárnak nyújt élőhelyet."
fotók: Váczy Norbert
További fotók az eseménysorozatról az egyetem honlapjának képtárában tekinthetők meg.