Közel negyven stand várta a Nyíregyházi Egyetem Bessenyei aulájában a látogatókat az idei első Állásbörzén. Már hagyomány, hogy a Kelet-Magyarországgal közösen évente kétszer rendez munkaerőpiaci-mustrát az intézmény. A rendezvényen rengeteg hallgató is érdeklődött a térségben kínált lehetőségekről.
Ma már inkább a munkáltatók keresik a fiatalokat és nem fordítva, ez egy jelentős változás a munkaerő-piac dinamikájában - mondta Román István, főispán az Állásbörze megnyitóján. A vármegyei kormányhivatal vezetője szerint ezért is fontos, hogy az egyetem ad otthont a kereslet és a kínálat találkozását segítő kiállításnak. Román István kiemelte: ami ennél is fontosabb, hogy Nyíregyháza a gazdaságfejlesztésnek köszönhetően új perspektívákat kínál a térségben élőknek.
Baracsi Endre, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Közgyűlés alelnöke szerint a Nyíregyházi Egyetem egyfajta „kovászműhely”, hiszen lehetőséget biztosít a fiataloknak a kiteljesedésre és elindítja őket útjukon. „Célunk, hogy a vármegye önkormányzataival, a kormányhivatallal, oktatási intézményekkel együttműködve, továbbá saját területrendezési és területfejlesztési koncepciónkkal is, úgy támogassuk a gazdasági előrelépést, hogy az az egyének és a közösségek szintjén is kielégítő legyen.”
Élhetőbb vármegyeszékhely, sikeres egyetem hosszútávon nem létezhet munkahelyek nélkül - Dr. Podlovics Roland, Nyíregyháza gazdaságfejlesztésért felelős alpolgármestere az előző és a jelenlegi önkormányzati ciklus ipari park fejlesztéseit emelte ki. Az elmúlt években a megtelt, 127 hektárnyi területet, kormányzati támogatással további 840 hektárral bővítette a városvezetés. Ennek köszönhetően új beruházók érkeztek. Kiemelte: három ütemben, 192 milliárd forint értékű infrastrukturális fejlesztések zajlanak, amelyek a következő évtizedekre hozzájárulnak a térség lakosságmegtartó erejének növeléséhez.
A Nyíregyházi Egyetem az évtized legsikeresebb felvételi időszakán van túl. Dr. Szabó György rektor kifejtette: „A 64 felsősoktatási intézménytől abban különbözik a Nyíregyházi Egyetem, hogy egy év alatt 17 százalékkal növeltük a beiskolázási adatokat. Ez a kiemelkedő eredmény a vármegye, a kormányhivatal, a város és a média támogatásának is köszönhető.” A Nyíregyházi Egyetem – mint mondta - minden egyes hallgató számára a családi hátteret helyettesítő támogatást nyújt, az intézményi gondoskodás személyre szabott. „Hallgatóink tudatos pályaválasztását a térség meghatározó munkaerőpiaci szereplőivel közösen segítjük.”
A Kelet- Állásbörzét Csákó Attila, a Szabolcs Online és a Kelet-Magyarország főszerkesztője nyitotta meg. „Ma már nem létezik „nyugdíjas állás”, a Nyíregyházi Egyetem azonban olyan diplomásokat bocsát ki, akikre nagy szükség van a folyamatosan változó munkaerőpiac minden területén. Reméljük, minél hamarabb vége lesz a háborúnak, ami vármegye gazdaságát is fellendítené, ahogy a „100 új gyár program” beindulása is erősítheti a foglalkoztatást”-fejtette ki a főszerkesztő. Hozzátette: Egy ilyen rendezvény sikerét az mutatja, hogy a munkaadók megtalálják az ideális dolgozót, a munkavállalók pedig az ideális munkahelyet.
Hamerszki Nikoletta elsőéves óvodapedagógus hallgató szerződéssel a kezében távozhatott a börzéről. „Én elsősorban a diákszövetkezetek standjainál érdeklődtem. Óvodás gyerekek táboroztatásában szeretnék részt venni és ezt az egyetem mellett is be tudnám vállani. Hosszútávon mindenképpen a szakmámban szeretnék elhelyezkedni, de ha valamilyen oknál fogva nem sikerülne, akkor egy teljesen más terület felé indulnék, ez pedig a Büntetés-végrehajtás vagy a Honvédség. Ezeknél a standoknál is rengeteg információt kaptam, a bérezés, a juttatások itt nagyon kedvezőek lennének.”
Nikoletta csoporttársával, Sukta Kittivel érkezett, aki szintén a táboroztatásban talált lehetőséget. „Nagyon hasznosnak találom ezt a rendezvényt, mert személyesen találkozhatok a munkáltatókkal. Volt olyan iskolaszövetkezet, ahol szerződést is aláírtam. Egyelőre kizárólag az óvodapedagógus szakma érdekel, de ettől függetlenül szinte minden standot meglátogattunk.”
Tóth Máté elsőéves, programtervező informatikusnak tanul, csoporttársával László Kevinnel a multiknál érdeklődtek elsősorban. „A Contitechnél mindketten jelentkeztünk gyakornoki munkára én a vevőlogisztikai, Kevin pedig a fuvarszervezői területre. Még nem tudjuk, hogy felvesznek-e minket, de szerintem sokat számít, hogy itt a helyszínen tudtunk beszélgetni a cég képviselőivel.”
Váradi Dominik mezőgazdasági és élelmiszeripari gépészmérnöki szakon másodéves. „Első alkalommal vagyok itt és szerintem nagyon jó, hogy egy helyszínen mutatkoznak be a munkáltatók. Engem elsősorban az élelmiszeripari cégek standjai érdekeltek, és egyelőre a tanulmányaim mellett szeretnék dolgozni.”
Bak Friderika másodéves anglisztika szakos hallgató a call centeres munka elvárásairól, bérezésről kért tájékoztatást. „Olyan terület érdekel, amelynél fontos a kommunikációs készség. Úgy érzem, megtaláltam a képességeimnek megfelelő munkát, a nyelvtanulás hozadéka pedig, hogy nemcsak magyarul, hanem angolul is tudok beszélni az ügyfelekkel.”
A Kelet-Magyarország és a Nyíregyházi Egyetem közös Állásbörzéje a tervek szerint ősszel újra nyitja kapuit az egyetem Bessenyei alulájában.
További fotók az egyetemi honlap képtárában találhatók...