A Lakiteleki Népfőiskola 2014 óta közel 40 hazai és határon túli felsőoktatási intézménnyel közösen sikerrel bonyolított le értékfeltáró kutató és adatgyűjtő munkát, melybe 2021-ben a Nyíregyházi Egyetem is bekapcsolódott.
A kutatók Firtosváralján
2025. március 22–29. között hallgatóink dr. Márton Sára főiskolai tanár, főigazgató vezetésével a Nyikó Mente Kollégium keretén belül a nevezett terület magyarsága kulturális és szellemi értékeinek kérdőíves feltárásában vett részt. A népfőiskolai programnak része egy egész Kárpát-medence magyarlakta térségeire is kiterjedő nagy ívű kutató munka, így jutottak el hallgatóink március végén Székelyföldre.
Székelyszentléleken a vidám csapat
A Bojti Viktória (III. éves magyar nyelv és irodalom-technika- és tervezés tanár szakos), Fekete Kristóf (III. éves magyar nyelv és irodalom-technika- és tervezés tanár szakos) és Gyarmati Zalán (III. éves történelemtanár-technika- és tervezéstanár szakos hallgató) alkotta kutatócsoport Bogárfalva és Firtosváralja lakosságával, a település jellemzőivel, hagyományaival, népviseleteivel, szokásaival, a múlt jelenben való tovább éltetésének sajátosságaival ismerkedhetett meg.
A kutatók Bogárfalván
A másik csoport Junácski Laura (III. éves földrajz-vizuális kultúra szakos), Vercsek Patrik (IV. éves történelem-vizuáliskultúra szakos), Kozák Nóra (III. éves közösségszervezés) és Kukucska Viktória (III. éves közösségszervezés) részvételével Székelyszentlélek településen végezte kutató munkáját.
Farkaslakán a szálláshelyen
"Jelen írás címéből is kiderül, hogy nagyon sok olyan Székelyföldön használt kifejezéssel is megismerkedtünk, melyeket az ott tartózkodásunk egy hete alatt már mi is magabiztosan használtunk. Végtelenül vendégszerető, nyitott közösségekkel találkoztunk és már nagyon várjuk, hogy augusztus utolsó hetében visszatérjünk a kutató tevékenység második szakaszára, mely során interjúk felvételére kerül sor" - számoltak be tapasztalataikról a kutatás résztvevői.